Hirsutyzm

Masz pod nosem delikatny meszek? To żaden problem. Lecz gdy masz do czynienia z kłopotliwym znad miernym owłosieniem na brzuchu, między piersiami, plecach oraz twarzy(broda, pod nosem) prawdopodobnie cierpisz na hirsutyzm.To zaburzenie hormonalne polegające na zwiększonym męskim hormonie w organizmie. Na szczęście schorzenie to, można leczyć.

Co wskazuje,że mamy do czynienia z hirsutyzmem?Około 37% kobiet uważa, że posiada nadmierne owłosienie. Zwykle nie jest to oznaka choroby. Media, które atakują nas, z każdej strony pięknem fizycznym, gładką skórą, sprawiają,że lekki meszek pod nosem powoduje panikę w związku z kobiecym pięknem. Owłosienie może być, uwarunkowane genetycznie. Bywa również, że problem wynika z przyjmowanych leków. ( np. tabletki antykoncepcyjne,hormonalne lub sterydy). Dodatkowe owłosienie może również wynikać z etapów, które przechodzi kobieta w trakcie życiu np. okres dojrzewania, ciąża lub menopauza. Nadmierne owłosienie może również wynikach z problemów z niedoczynnością tarczycy lub anoreksja.

To hormony?

To dzięki żeńskim hormonom kobieta posiada regularny cykl i umożliwia zajście w ciąże. Kobiecy organizm właściwie funkcjonuje dzięki,żeńskim hormonom m.in.estrogenowi. Kobieta, mimo żeńskich hormonów wytwarza również androgeny (męskie hormony płciowe), które w odpowiednich ilościach, pełnią również odpowiedzialne funkcje w organizmie. Gdy organizm kobiety wytwarza zbyt dużą ilość androgenów, może to wywołać nie przyjemne przyczyny schorzeń np hirsutyzm. Nadmiar androgenów występuje z chorobom nadnerczy lub jajników. Gdy wydzielanie hormonów jest mocno rozstrojone, może również powodować niski głos. Często przy tym występuje również problemy z cyklem miesiączkowym, problemy dermatologiczne (trądzik) oraz niepłodność. Aby dowiedzieć się, co dokładnie się dzieje należy się zwrócić o pomoc do endokrynologa.
Hirsutyzm bywa często, powiązany z zespołem policyklicznych jajników, dlatego należy wybrać się na badania krwi, gdzie sprawdzą odpowiedni poziom hormonów (estrogenów, androgenów, FSH, LH,)Powinno się również wykonać USG jajników. Bywa również, że czynnikiem nadmiernej produkcji androgenów są guzy jajników. Inne dolegliwości związane z policyklicznymi jajnikami to: zaburzenia cyklu miesiączkowego, rzadko bezpłodność, oraz otyłość.

Czy prolaktyna ma wpływ na hirsutyzm?
Na hirsutyzm ma również wpływ problemy z wydzielaniem prolaktyny z przysadki mózgowej, która pełni podczas ciąży i w okresie karmienia piersią istotna rolę. Nadmierne stężenie prolaktyny może wywołać problemy z zajściem w ciążę, nie regularne miesiączkowanie, czy nadmierne owłosienie.
Hirsutyzm po menopauzie

Menopauza łączy się ze zmniejszona ilością hormonów płciowych w jajnikach. Przy przekwitaniu towarzyszą uderzenia gorąca, kołatanie serca, bóle głowy, zmęczenie, wahania ciśnienia krwi, ale i również dodatkowe owłosienie na brodzie wraz z równoczesnym wypadaniem włosów na głowie.
Jak wyleczyć?

Jeśli trudne jest do zdiagnozowania hirsutyzmu, specjalista przepisuje preparaty obniżające poziom testosteronu. Gdy nadmierne owłosienie wynika z zachwiania równowagi hormonalnej, wystarczy terapia środkami antykoncepcyjnymi. Gdy przyczyną hirsutyzmu są guzy nadnerczy lub jajników – niezbędna jest operacja.

Jak usunąć zbędne owłosienie?
Skuteczne, lecz krótkotrwałe rezultaty dają kremy do depilacji, wosk lub depilatory, natomiast najlepszy efekt daje zabieg laserowy
Stosowanie leczenia hormonalnego, można spodziewać się,że meszek przestanie odnawiać się w ciemniejsze i mocniejsze włosy, lecz nie sprawi, że włosy, które wyrosły- wypadną Trzeba je regularnie usuwać.